Локальна історія як ключ до пізнання себе: у м. Києві відбувся фінал конкурсу «Історія моєї громади» (ФОТО)

Взимку 2018 р. стартував Всеукраїнський конкурс історичних досліджень «Історія моєї громади», ініційований як складова «Історичних змагань у Білорусі, Грузії, Молдові та Україні» організаціями "DVV International Ukraine", "Körber Stiftung", загальноєвропейською мережею "EUSTORY" та Всеукраїнською Асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба». У проекті взяли участь 288 учнівських команд, 12 із яких були запрошені на Урочисту Академію, що відбувалася 15-16 червня 2018 р. у м. Києві.

Після офіційного відкриття заходу координатором проекту Андрієм Фертом, тьютори та учасники команд отримали змогу познайомитися та проаналізувати здобутий досвід під керівництвом представників ВА «Нова Доба» Петра Кендзьора і Тараса Олексина відповідно. Актуальність досліджень для представників місцевих громад і потенційних туристів, їхня мета та часто неочікувані результати – все це стало предметом обговорень підлітків і дорослих, допомагаючи їм ознайомитися з досягненнями колег і готуючи до максимально ефективної презентації власних здобутків.

Логічним продовженням програми стала інтерактивна лекція від відомого історика, журналіста, співзасновника «Історичної Правди» Олександра Зінченка. Він присвятив свій виступ дослідженню користі історії, законам минулого та секретам зацікавлення аудиторії оповіддю.

Наступний день був повністю присвячений презентації проектів фіналістів конкурсу на території Національного музею історії України. Перед учасниками виступили Андрій Ферт, регіональний директор "DVV International Ukraine" в Україні, Білорусі та Молдові Беттіна Бранд, директор вітчизняного осередку Олег Смірнов, очільниця "EUSTORY" Катя Фауссер, офіційні представники Посольства Німеччини в м. Києві та член Правління ВА «Нова Доба» Петро Кендзьор. Почесним гостем заходу став також відомий історик і журналіст Данило Яневський.

Присутнім було представлено результати всіх 12 досліджень під загальним модеруванням Тараса Олексина, які відобразили як регіональне, так і тематичне розмаїття порушених проблем:

 • «Військові поховання, історія їхнього виникнення, сучасний стан і проблеми увічнення» (ІІІ місце);
 • «Доба несвободи. Розстріляне Відродження» (ІІІ місце);
 • «Будинки із загадковими долями» (ІІІ місце);
 • «Історія бельгійської Костянтинівки» (ІІ місце);
 • «Абетка Устилуга» (ІІ місце);
 • «Пам'ятки менонітської культури селища Нью-Йорк (Новгородське)» (ІІ місце);
 • «Відеоекскурсія містом Чорноморськ» (ІІ місце);
 • «Вуличне мистецтво – мистецтво вулиці (від радянського соцреалізму до сучасних муралів у м. Суми» (ІІ місце);
 • «Історія виникнення міста Глобине та його назви» (І місце);
 • «Забута пам'ятка Мелітополя (Мелітопольський курган)» (І місце);
 • «Полікультурне обличчя мого міста. Етномозаїка» (І місце);
 • «Небанальний Сихів. Туристичний путівник» (І місце).

Окремо варто згадати про панельну дискусію над перспективами локальної історії під керівництвом дослідниці історії Оксани Кісь. Після офіційного нагородження переможців, відбувся святковий фуршет. Для юних фіналістів конкурсу було проведено цікаві екскурсії експозиційними залами музею, а тьютори отримали змогу поділитися враженнями від конференції. Приємним сюрпризом стала інформація про повне фінансування конкурсних пропозицій всіх робіт-фіналістів, починаючи з липня 2018 р., а також запрошення юних дослідників до участі у "EUSTORY Next Generation Summit 2018". Цей захід відбудеться у листопаді 2018 р. в м. Берліні (Німеччина). Анонси ж нових конкурсів зайвий раз підтвердили: регіональна історія лише розпочинає свою тріумфальну ходу в Україні. А тому, нас чекає ще багато цікавих відкриттів та, що не менш важливо – нових імен.

Copyright © 2016 ВА "Нова Доба". Усі права застережено.